Obszar Geoparku „Wielkopolska Glacjalna” to teren aktywności lądolodu w środkowej fazie ostatniego zlodowacenia (Vistulian), zwanej fazą poznańską. Pozostałością tej aktywności są spektakularne formy terenu związane  z dynamiką czoła lądolodu w trakcie jego nasuwania, w postaci moren czołowych, glacitektonicznie spiętrzonych, w jądrach których znajdują się utwory głębszego podłoża pochodzące z wcześniejszych zlodowaceń czy też sprzed zlodowaceń a także procesami akumulacyjno-erozyjnymi w czasie jego obtapiania.
Glacjalne pochodzenie form krajobrazu i zasobów surowcowych

Wśród ostatnich wymienić należy wysoczyzny płaskie i faliste lub pagórkowate zbudowane głównie z gliny, kemy, ozy, równiny sandrowe oraz rynny glacjalne i obniżenia wytopiskowe.

Od północy i południa obszar geoparku ograniczają pradoliny, płaskie, szerokie doliny, które odprowadzały wody spływające z czoła topniejącego lądolod aż do Morza Północnego.

W centralnej części Geoparku „Wielkopolską Glacjalna” mamy do czynienia z przełomową dolina rzeki Warty przez strefę czołowomorenową o założeniu epigenetycznym.